Udział w D-Day Hel 2022 – 24-28 sierpnia 2022 r.

W tegorocznej imprezie D-Day Hel w dniach 24-28 sierpnia na Półwyspie Helskim wzięliśmy udział wraz z naszym amerykańskim samochodem pancernym M8 Greyhound.
Na muzealnej ekspozycji zastąpiła go na kilka dni ciężarówka GMC CCKW-352.
Do zobaczenia w przyszłym roku 😉
Cześć zdjęć z profilu wydarzenia Facebook/D-DAY Hel

Otwarcie Muzeum Pancernego w Kłaninie – 30 czerwca 2022 r.

Za nami dzień pełen wrażeń, wzruszeń i dumy. O godz. 12:00 odbyła się uroczystość otwarcia Muzeum Pancernego w Kłaninie. Na zaproszenie Mateusza Delinga, twórcy i właściciela muzeum przybyło wielu znamienitych gości, ale tym najważniejszym był weteran 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, kpt. Władysław Dąbrowski, bohater i wspaniały człowiek. Dziękujemy naszym gościom za przybycie i dobre słowa na początek tej wielkiej przygody, jaką będzie nasze Muzeum Pancerne w Kłaninie.

Muzeum będzie czynne codziennie w godz. 10:00 – 18:00, a w czasie wakacji w soboty i niedziele do 19:00.

Rekonstrukcja w Kłaninie

Bogusław Wołoszański podczas kłanińskiej rekonstrukcjiW ostatni weekend odbyła się w Kłaninie inscenizacja operacji w Ardenach. Oprócz licznie przybyłych rekonstruktorów na terenie „walk” pojawił się Bogusław Wołoszański – osoba, której nikomu kto choć trochę interesuje się historią przedstawiać nie trzeba.

Bitwa o Wielką Wieś 2017

W dniach 8-10 września 2017 we Władysławowie odbyła się już po raz trzeci impreza pt. Bitwa o Wielką Wieś.
Cykl rekonstrukcji nawiązywał do walk na Pomorzu w latach 1939 i 1945.

Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2017

Nasze muzeum wsparło kolejny raz Łabiszyńskie Spotkania z Historią. Tym razem tematem przewodnim rekonstrukcji była postać generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy z 1 Dywizji Pancernej.

Znalezisko w Parszkowie

Na niecodzienne znalezisko natknęli się nowi właściciele ponad 120-letniego domku w Parszkowie (gmina Krokowa). Podczas generalnego remontu pod podłogą znaleźli dość spory arsenał amunicji.

Flak 8,8 dla Helskiego Kompleksu Muzealnego

flak_88W lutym 2017 zakończyliśmy odrestaurowywanie dla helskiego muzeum najbardziej znanego niemieckiego działa działa z czasów II Wojny Światowej – flak 8,8.

Wydobycie Lublina R.VIII

 8 września 1939 podczas nalotu niemieckiego zostały zniszczone polskie dwupłatowce z jednostki MDLot, które w tym czasie stacjonowały na zatoce pomiędzy Kuźnicą a Jastarnią.

Bitwa o Wielką Wieś 2016

Po raz drugi odbyła się we Władysławowie rekonstrukcja historyczna pt. „Bitwa o Wielką Wieś”.

Bitwa o Wielką Wieś 2015

Bitwa o Wielką Wieś 2015Po kilku latach starannych przygotowań po raz pierwszy zorganizowaliśmy wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami inscenizację wydarzeń z czasów II Wojny Światowej.