Flak 8,8 dla Helskiego Kompleksu Muzealnego

flak_88W lutym 2017 zakończyliśmy odrestaurowywanie dla helskiego muzeum najbardziej znanego niemieckiego działa działa z czasów II Wojny Światowej – flak 8,8.

Była to najskuteczniejsza i jedna z najbardziej popularnych armat. Nazwa Flak – „Flugabwehrkanone” określa, że działo to było produkowane jako przeciwlotnicze, choć z czasem doskonale sprawdzało się także jako przeciwpancerne, które z odległości dwóch kilometrów przebijało pancerz o grubości piętnastu centymetrów. Produkowano je w kilku wersjach zaprojektowanych przez spółkę Kruppa z Boforsem.
W wojsku niemieckim były one popularnie znane jako „Acht-Acht” (osiem-osiem), skrót od Acht-komma-acht Zentimeter (osiem przecinek osiem dziesiątych centymetra). Działo okazało się świetnym towarem eksportowym – sprzedawano do wielu krajów świata.

Historia tego egzemplarz osiemdziesiątki ósemki jest bardzo ciekawa. Bardzo już rzadka podstawa krzyżowa została wyprodukowana w 1939 roku i brała udział m.in. w niemieckich walkach obronnych w rejonie Żarnowca. Tam też ją po wielu latach znaleziono. Pozostałe części działa zostały sprowadzone z Normandii.